Skip links

Elektrik Panosu Ne İşe Yarar?

Elektrik panosu ne işe yarar? Elektrik panosu elektrik kontrolü için önemlidir.  Kontrollü kullanımının yanında güvenlikte önemli bir etkendir. Bina ortamında bulunan Elektriğin sistemlere dağıtımında ve iletiminde kullanılır.  Şalt malzemeleri ve kablolar gibi elemanlar bir arada bulunduğu kabindir. Elektirik panosu imalatı yapan Tatarlar Pano endüstiriyel alanda elektrik pano üretimi yapmaktadır.

Elektrik panosu içinde yer alan reaktif elektrik sayacı aktif elektrik sayacı elektrik baraları yer alır. Ayrıca güç kontaktörleri kondansatörler kondansatör kontaktörler bulunur.  Ölçü aletleri renkler voltmetre ampermetre, güç rölesi, kontrol rölesi, sinyal lambası ve ekranı vardır.  Kesici şalterler elektrik sigortası elektrikle çalışan araçların kontrol ve komuta düğmeleri ve benzeri donanımları içerir.

Elektrik Panosu Nasıl Yapılır?

Elektrik panosu yapımı üretim aşamasında bilgisayar programları eşliğinde yapılır.  Panoların iskeletini oluşturacak saçların ölçüleri delinecek yerleri tespit edilir.  Saç işleme makinesini komut verilir.  Panonun iskeletini oluşturma komutu verilen saç makineye konulacak şekilde ayarlanması yapılır.  Bu şekilde hızlı ve otomatik olarak bütün işlemler gerçekleşir.  Pano iskeleti elde edilir.  Düz saçtan verilen komutlar ile istenilen duruma gelen saçın büküm işlemleri gerçekleşir.

Panodaki en önemli özelliklerden bir tanesi poliüretan contaların basım işlemidir. Bu işlemde otomatik olarak panonun gerekli olan kısımlarını yapılır.  İstenilen duruma gelen “saçlar” burada ısıl işlem görerek gerekli şekli alır, iskeletin son aşamasında toz boyası yapılır.  Boya kalitesi ve kalınlığı önemlidir. Panonun dış boyası ise ne kadar kaliteli olursa o kadar uzun ömürlü olur.  İç ve dış iskeletin bağlantı bölümleri kapak ve diğer kısımlar bu aşamalardan sonra tamamlanır.  Montaja hazır hale getirirler.

Pano Seçimi Nasıl Yapılır?

Pano seçimi yapılırken pek çok faktör etkili olur.  Bu faktörlerden bazıları şu şekildedir. Kullanım alanı uygulama yapılacak alandaki cihazların hassasiyet derecesi ihtiyaç duyulan boyut kullanım alanı panonun özelliklerini belirleyecektir.   Standart harici sıvı altı panolar, pano ve sıva üstü panolar  temel ihtiyaçlar ile karşılanabilir.  Bunun beraberinde modüler ve yarım modüler panolar da vardır.  Ev tipi panolar ve gemi tipi panolar ise özel iş mekân ihtiyaçlarını karşılamaya amaçlı olarak özel üretiminde yapılır. Elektrik panoları kullanım alanlarına göre farklılık gösterir.